When to use the Present continuous (progressive) tense

Ako správne používať prítomný priebehový čas

Present continuous (progressive) tense

 Jeden z najlepších spôsobov ako sa naučiť správne používať gramatický čas, je zapamätať si situácie, v ktorých ho môžeme použiť. V dnešnom príspevku sa zameriame na prítomný priebehový čas.

Pozrieme sa na 5 situácií, v ktorých ho môžeme používať.

  1. Aktivity, ktoré prebiehajú teraz, v tejto chvíli. Chcem vedieť čo robíš teraz, v tejto chvíli a preto sa spýtam “What are you doing?” (Čo robíš?)
  • “I am speaking English.” (Rozprávam po anglicky.)
  • “You are reading this article.” (Ty čítaš tento článok.)

 

  1. Aktivity prebiehajúce, teda tie ktoré, sú v procese v tomto období. Keď ste naposledy videli vašeho kamaráta hovoril vám, že začal chodiť na kurz angličtiny a preto, keď sa s ním znova stretnete môžete sa spýtať “Are you still learning English?” (Ešte stále sa učíš angličtinu?)

Nedávno som začala čítat knihu, mám ju rozčítanú a môžem teda povedať “I am reading a good book.” (Čítam dobrú knihu – som v procese čítania.)

 

  1. Ak hovoríme o našich budúcich plánoch – može ísť o blízku alebo ďalekú budúcnosť. Máme už niečo naplánované. Ak som s kamarátmi dohodnutá na kine dnes večer poviem. “We are going to the cinema tonight.” (Dnes večer ideme do kina.)

Ak mám letenku do New Yorku na budúci mesiac a idem pozrieť moju rodinu poviem. “I am visiting my family in New York next month.” (Budúci mesiac idem navštíviť moju rodinu v New Yorku.)

 

  1. Dočasná situácia – činnosti, ktoré sa dočasne odohrávajú inak ako zvyčajne. Keď hovorím o kamarátovi, ktorý bežne nemá veľa práce, ale tento týždeň je výnimočný a pracuje oveľa viac ako inokedy. “He is working a lot this week.” (Pracuje veľa tento týžden).

Ak ma čakajú skúšky – bežne sa veľa neučím, ale práve teraz mám skúškové a sedím celý mesiac nad knihami. “I am studying a lot this month.” (Tento mesiac sa učím veľa.)

 

  1. Opakované správanie – môže ísť o niečo čo nám vadí, otravuje nás to, ale môže íst naopak aj o veľmi pozitívne správanie. Častokrát v týchto vetách používame výrazy always, constantly, all the time. Keď poznáme niekoho, kto sa stále sťažuje. “She is always complaining. I can’t listen to her.” (Stále sa sťažuje. Nemôžem ju počúvať.)

A ak poznáme niekoho, kto je super a neustále pomáha druhým možeme povedať. “She is a very kind person. She is always helping other people. “ (Je veľmi milá. Stále pomáha druhým ľudom.)