10 dôvodov prečo ešte nehovoríte anglicky tak ako by ste chceli

Vo videu sa dozviete 10 chýb, ktoré študenti, robia pri učení sa cudzieho jazyka a taktiež tipy ako to napraviť.

1. Prokrastinácia – niekedy sa pripravujeme dlhšie než je potrebné. Ak by sme ten istý čas, namiesto vyhľadávania kníh a prípravy, využili na samotné štúdium, bolo by to efektívnejšie. Nesnažte sa získať všetky zdroje predtým než začnete. Nájdite si jednu, dve veci, ktoré vám vyhovujú a začnite.

2. Strach z rozprávania – ak čakáte s rozprávaním dokým budete mať väčšiu slovnú zásobu a vedieť viac gramatiky, prestaňte s tým. Pri jazyku potrebujete získať sebavedomie a jediný spôsob ako ho získate je rozprávaním. Začnite rozprávať hneď na prvej hodine. Učenie bude väčšia zábava, a ak nezačnete hneď môžete stratiť motiváciu.

3. Učiteľ – nájdite si lektora, ktorý nie len jazyk ovláda, ale vie ho aj naučiť. Taktiež budete rozprávať na hodinách o svojom súkromnom živote, a preto si nájdite niekoho s kým sa cítite pohodlne a nie je vám nepríjemné rozprávať o zážitkoch zo svojho života. Ak neviete o lektorovi vo vašom okolí, dnes existujú online platformy ako www.italki.com, alebo www.speage.com, (ktorú predstavujem vo videu), kde si môžete nájsť lektora a mávať hodiny online. Speage je nová stránka, založená slovákmi. Momentálne ponúkajú novým užívateľom prvú hodinu zdarma. Stačí napísať na admin@speage.com .Viac info sa dozviete vo videu.

4.Výslovnosť – nesústredenie sa na výslovnosť jazyka, ktorý sa učíte. Je oveľa náročnejšie zmeniť zlozvyk, než naučiť sa niečo správne na prvýkrát. Dôležité je to najmä v angličtine, keďže to nie je fonetický jayzk – slovo sa nevyslovuje rovnako ako je napísané.

5. Postoj “to čo viem mi stačí” – ak si myslíte, že sa zaobídete s tým čo viete, tak načo sa učiť. Gramatika je rovnako dôležitá ako rozprávanie. Bez nej môže dôjsť v komunikácii k nedorozumeniu. Ja sama som sa naučila mnohé slová a výrazy, keď som stážovala ako teacher assistant na strednej skole v USA. A to som išla pomáhať s výučbou angličtiny. Jazyk sa neustále mení, vznikajú nové slová a frázy, ak sa chceme posunúť, nemôžeme sa tváriť, že nič nepotrebujeme vedieť.

6. Perfekcionizmus – opačný postoj ako v predošlom bode. Nemusite vedieť názov každého gramatického času a všetky výnimky hneď. Ak neviete ako sa čas nazýva, ale viete použiť správnu skladbu vety a v správnej situácii, je to oveľa dôležitejšie. Časom a používaním sa naučíte aj všetky výnimky.

7. Porovnávanie sa s druhými – všetci sa porovnávame v rôznych oblastiach, ale ak je toto váš problém musíte sa ho zbaviť. Začnite sa porovnávať sami so sebou a ako ste na tom dnes v porovnaní s minulým rokom. Individuálne hodiny sú ideálne riešenie.

8. Zadávanie si nereálnych cieľov – sú študenti, ktorí sa začnú učiť v momente, keď zistia, že vďaka angličtine majú možnosť získať lepšiu prácu a chcú sa naučiť jazyk plynule do 2-3 mesiacov. Nie je to len nemožné, ale taktiež sa tým dostávate pod tlak, čo proces učenia spomalí. Vo videu si povieme pár tipov, ktoré ak budete dodržiavať pravidelne v priebehu 2-3 rokov, môžete reálne jazyk ovládať a rozprávať v ñom plynule. Ak vás zaujímajú aplikácie, ktoré, môžete denne používať, English teacher Viliam vám v jeho podcaste predstaví top 5 aplikácií na učenie sa angličtiny.

9. Samoštúdium – mnohí majú nesprávnu predstavu o samoštúdiu. Ak si doma čítate knihu, absorbujete z nej všetky informácie a stále máte pocit, že ste sa neposunuli, je to preto, že toto pre naučenie sa jazyka nestačí. Aj ľudia, ktori sa nazývaju samouci, sa jazyk naučili komunikáciou s niekým, ak to nebol lektor, alebo učiteľ, komunikovali s kamarátom, ktorý tento jazyk ovládal. Potrebujete vedieť spätnú väzbu, vedieť aké chyby robíte a naučiť sa frázy, ktoré využijete pri bežnej komunikácií.

10. Motivácia – nájdite si niečo čo u vás funguje, môže to byť predstava novej práce a nových možností, ktoré sa vám otvoria, keď sa naučíte cudzí jazyk. Konečne budete môcť sledovať váš obľúbený serial v originále a spoliehať sa sami na seba pri cestovaní. Robte si poznámky toho čo už viete, lebo v prípade ak by ste niekedy mali chut’ skončiť a pozriete sa spätne čo všetko ste sa už naučili, poviete si, že by bola škoda skonciť.